Başlangıç, Yan Flüt Nedir?

İnsanoğlu var olduğundan beri müzikle ilgilenmekte, ritmin ruhları çoşturmasına izin verilmektedir. Dünyanın bir ritim üzerine döndüğünü düşünürsek, doğanın kanunu haline gelen müzik, elbette tüm insanları etkisi altına alması mümkün olmaktadır. Bu sesleri yakalayabilmek için çeşitli enstrümanlar üretilmiştir ve üretilmeye de devam edecektir. Biz blogumuzun başlangıcı olan bu yazımızda günümüzde kullanılan yüzlerce çeşit enstrümandan biri olan yan flüt nedir, ilk nerede görülmüş, günümüze kadar nasıl gelmiş gibi konuları işleyeceğiz. Yan Flüt hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz bu yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 🙂

 
Yan Flütün Tarihçesi
Çok çok eski zamanlara dayanan bu aletin kullanımı, İ.Ö 900 yılından beri Çin’de kullanıldığı bilinmektedir. Yalnız yan flüt batı müziğinin bir parçası haline gelmiştir ki, zaten Avrupa’da 12.yy’dan beri bir flüt cinsi olan bu enstrümanla tanışmıştır. Önceleri yalnızca askeri amaçla kullanılmakta, bandolar içinde yerini almaktaydı. Yıllar içinde evrimleşen bu enstrüman 4 yy bu amaçla kullanıldıktan sonra 16. ve 17. yy’lara gelindiğinde halka indirgenmiş olduğu görülmektedir. Yani bu tarihlerden itibaren yan flüt bir oda müziği olmayı başarmıştır.

 

Genel itibari ile nefesli bir enstrümandır. İlk flütler tek parçadan oluşmaktaydı ve 6 tane parmak deliği bulunmaktaydı. Bugün ise flütler 3 bölümden oluşmaktadır; baş, gövde ve kuyruktur. Flütün bugün ki haline gelmesi 1600 yıllarına tekabül etmektedir. Birbirine bağlanan 3 parça ile oluşturulmuş yan flüt bu yeni tasarımıyla bugün hala sevilerek kullanılan enstrüman olmayı başarmıştır.
Zaman içinde daha kullanışlı bir hale getirilmek istenen bu enstrümana daha fazla tuş eklenerek daha çok ses elde edilmek istenmiştir. Bu şekliyle de artık orkestra içinde koroya dahil edilmiştir. Çok önemli bir melodi aletidir ve bu yüzden orkestraların ve bandoların vazgeçilmezidir.

 

Yan flüt ilk zamanlarda abanoz ağacı kullanılarak yapılmaktaydı. Bunun yansıması bugün dahi devam etmekteyse de pek sıklıkla kullanılmamaktadır. Daha çok bakır, gümüş, krom ve nikel gibi paslanmaz olan madenler tercih edilmektedir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi en değerli olanları gümüş ve altından yapılmış olanlarıdır.

bakir-nefesli
Gümüş Kaplama Yan Flüt

 

Bugün kullanılan flütlerin iç çapları 1.9 cm, uzunlukları ise 67 cm’dir. Flütün baş tarafı, yani ağızlığı hafif konik şeklindedir. Orta ve kuyruk kısmı ise parçalı silindirik boru şeklindedir. Üzerinde bulunan parmak deliklerinin ki bunlara perde adı verilmektedir; bu deliklerin birbirine uzaklıkları ve çapları farklı ölçülerdedir.

 

Yan flüt sol anahtarını kullanmaktadır ve yapıldığı ses Do notasıdır. Transpoze bir çalgı olmadığından notlar yer değiştirilmeden okunabilir. Genel olarak baktığımızda flüt için diyebiliriz ki; notalar ikinci çizgiye yazılır, nefesli çalgılar içinde farklı olanıdır çünkü ses rengi çok tatlı ve tamamen kendine özgüdür, korolarda kullanıldığı gibi sololarda da çok kullanışlıdır ve son olarak diyapazona göre duyuluşu vardır.
Başta da bahsettiğimiz gibi flütler ağaçtan yapıldığı gibi metal alaşımdan da yapılmaktadır. Bakır nefesliler ve ağaç nefesliler olarak ayrılmaktadırlar. Bakır nefeslilerin ağaç nefeslilere göre dejavantajı vardır ki, o da ses çıkarkenki yumuşaklığı ve tatlığını kaybediyor oluşudur. Bakır nefeslilerde de daha çevik ve tok bir ses çıkmaktadır. Tercih sizin.

Buralara kadar geldiğinize göre yan flüte karşı ilginiz var. Sizi yan flüte daha da bağlayacak bir video ile yazımızı bitiyoruz. Yeni yazılarımızda yan flüt ile ilgili çok daha detaylı bilgileri sizler ile paylaşacağız bizi takip edebilirsiniz.

Başlangıç, Yan Flüt Nedir?” için 3 yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim Semih Bey, yazılarınızı büyük hevesle okudum yan flüt konusundaki kararsızlığımı sayenizde yendim sanırım. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir