Yamaha YFL 211 Yan Flüt İncelemesi

Yamaha YFL 211Bu yazımızda sizlere yan flüte başlamama vesile olan Yamaha markasının en çok tutulan ürünü YFL 211’i tanıtacağım. Yıllardır kullandığım daha üst model almama rağmen elimden çıkartamadığım bu flüt gerçekten çok ama çok kaliteli bir üründür. Yamaha YFL211’i daha önce size bahsettiğim Pearl 505-E flütünden sonra aldım. Hemen hemen aynı fiyatlarda olmalarına rağmen Yamaha’nın kalitesini gördüğümde arada farklar olduğunu anladım. (Tabi ki Pearl markasını da yabana atmayalım. ) Yamaha bir çok alanda olduğu gibi yan flüt sektöründe de rakiplerinin çok önünde. Artık bana soranlara başlangıç flütü olarak Yamaha’yı özellikle bu modeli tavsiye ediyorum. Soracak olursanız da sizlere tavsiyem kesinlikle bu ürün olacaktır. Aşağıda sizler için bu modelin genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yamaha YFL 211 Modelinin Dikkat Çeken Özellikleri

  • Kalitesini kullanılan kaliteli malzeme ve işçilikten almıştır.
  • Ambişürü yükseltilmiş ve bu modele özel tasarlanmıştır. Bu ambişür sayesinde çok kolay bir şekilde kaliteli ses alabilirsiniz.
  • Tüm malzemeleri gümüş kaplamadır.
  • Mi mekanik olarak tasarlanmıştır. Bu sayede 3.oktavdan mi sesini rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
  • Off-Set G tuşesi sayesinde tutuşu oldukça rahattır. Kapalı perde sisteminde tasarlanmıştır.
  • Si (B) ayak ekleme seçeneği yoktur. (Bu nedenle ben üst modellere geçiş yaptım. Profesyonel seviyede çalmak isteyenler için gerekli bir özellik diyebilirim.)
  • Yukarıda da bahsettiğim gibi başlangıç için idealdir. Orta seviyede de kullanılabilir.

Yan flüt çalanların her aşamada kullanabileceği bir ürün olan Yamaha YFL 211 ben aldığım sıralarda 1.200 TL civarında idi. Şimdi enstrüman satış sitelerinden fiyatına baktığımda 1.600 ile 2.000 TL arasında değişen fiyatlar olduğunu gördüm. Gerçekten bu fiyatlara değecek kalitede bir üründür. Markanın uluslar arası bir marka olması garanti ve bakım konularında da sizlere fayda sağlayacaktır. Bu yüzden bu fiyatlarda alabileceğiniz yan flütler arasında tercih edilmesi gereken model ve markadır. Aşağıdaki videoda Yamaha YFL 211’i test eden bir arkadaşımızı göreceksiniz. Flütten çıkan sesi özellikle dinlemenizi öneririm. Bu sayede kalitesini daha rahat anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

 

Yamaha YFL 211 Yan Flüt İncelemesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir