Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır

Bugün ki yazımızda yan flüt severlerin merakla beklediği bir konuya değinmek istiyorum. “Yan flüt bakımı”! Bu konu hakkında çokça mail aldım. Bakımı ve temizliğinin etkilerini ve nasıl yapıldığını merak eden bir çok arkadaş bana mail yolu ile ulaşınca bende böylesine merak edilen bu konu hakkında sizlere detaylı bir yazı hazırlamak istedim.
Öncelikle bilmeyenler için, yan flüte bakım yapmanın öneminden bahsedelim. Yan flüt bakımı sayesinde uzun yıllar flütünüzü kullanabilirsiniz. Her kullanım sonrası 5 dakikanızı bu işe ayırmanız yetecektir. Aşağıda bu kısacık işlemi nasıl yapacağınızı resimler ve videolar ile anlattık. Hadi başlayalım…

Temizlik ve Bakım Neden Gerekli?

Flütünüzü her kullanımdan sonra temizlemelisiniz. Yoksa içerisi nemli kalır ve oksitlenme yapabilir. Ayrıca dış yüzeyinde oluşacak toz ve parmak izleri flütünüze zarar verecektir.

Yan Flüt Temizliği Nasıl Yapılır

Keşke her şeyi temizlemek bu kadar kolay olsa diyeceksiniz, eminim. Aşağıdaki resimler ile yan flütünüzü nasıl temizleyeceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağım. Bunun için bize gerekli olanlar yan flüt çantanızdan muhtemelen çıkan temizleme çubuğu ve bezi.

 

temizlik-1
Çantadan çıkan bezi temizleme çubuğunun ucundaki delikten geçirelim.
Bezin uzun kısmını çubuğa yuvarlayarak saralım.
Bezin uzun kısmını çubuğa yuvarlayarak saralım.
Flütün parçalara ayırarak her  bir parçayı resimdeki  gibi temizleyelim.
Flütün parçalara ayırarak her bir parçayı resimdeki gibi temizleyelim.

Bu şekilde kısa bir çalışma ile flütünüzü her gün temizlerseniz hiç bir zaman sorun yaşamazsınız. Yalnız temizlerken hassas davranın iç kısmını çizmeniz hoş olmaz ses kalitesi açısından.. Resimli anlatımımdan anlayamayan ziyaretçilerimiz aşağıdaki videoyu izleyebilirler.

 

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır” için 11 yorum

  1. Çok anlatıcı ve iyi bir konu olmuş. Siteniz de tam aradığım cinsten yalnız yazılarınızı daha sık yazarsanız benim gibi takipçilerinizin devamlılığını sağlarsınız diye düşünüyorum. Ayrıca daha çok enstruman bakımı çalımı parmak pozisyonları gibi konulara değinirseniz sevinirim.

    1. Tahir bey merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Sık yazamadığımın farkındayım daha sık yazmak istesemde yoğunluktan pek aktif olarak yazamıyorum bu aralar. Bahsettiğiniz konular hakkında başlangıç seviyesinde olanlar için konularımız mevcut. Daha detaylı ve geliştirmek için yapılması gerekenler hakkında da yazacağım. Başlangıç seviyesi için olan konularımız; http://www.yanflut.org/yan-flut-ufleme-calma-metodu/ ve http://www.yanflut.org/yan-flut-nasil-uflenir/

  2. Semih sen adamın dibisin 🙂 Tanımıyorum ama adaş bu site ile bana çok yardımcı oldun Allah gönlüne göre versin

  3. Semih Bey Merhaba, yanflüte yeni başladım. Flütün kuyruk kısmının arka deliğinin kapalı mı olması gerekiyor? ses çıkarırken bir şeyle kapadığımda çok rahat ses çıkıyor. Fakat normal tüm parçaları birleştirdiğimde ses çıkmıyor. Tecrübesizliğimi mazur görün.

  4. merhaba yazınız için çok teşekkür ederim dikkat etmediğim hususlar varmış sayenizde onları da öğrenmiş oldum.

  5. Merhaba yaklasik 3 bucuk yildir yamaha marka flut kullaaniyorum.simdiye kadar bakima hic gondermedim. rengi neredeyse en cok ta kuyruk kismi cok fazla karardi. Nasil temizzleyebilirim. Konuyla ilgili yardimci olursaniz cok sevinirim.

  6. Flütümü yeni aldım, birkaç gündür kullanıyorum. Özellikle gövde kısmının uç taraflarında morarma-pas arası lekeler var. Nasıl temizleyebilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir