Yan Flüt Fiyatları

İsa’dan önceki yüzyıllara tekabül eden bu enstrümanın kullanımı, bugünde hala sevilerek çalınmakta ve insanlar tarafından oldukça sık rağbet görmektedir. Yan flüt ve benzeri tüm üflemeli enstrümanlar tarih içindeki çoğu uygarlıklarda çok sık rastlanmaktadır.

Peki bu tarih boyunca da tercih edilmiş olan enstrümanın maddiyatı ne kadardır? Kısacası yan flüt fiyatları cebimizi ne derecede etkileyecektir? Almak istediğimiz flütün çeşidine, markasına ve yapım maddesine göre sizin de tahmin edeceğiniz gibi fiyatları değişmektedir. En uygun fiyatlar plastik olanlar olup, ağaç da onun ardından gelmektedir. Bir flütün yapımında eğer ki maden kullanılmışsa flütün fiyatı neredeyse yarısı kadar artmaktadır. Bakır, krom gibi ucuz madenlerin kullanımın yanında gümüş de kullanılmaktadır. En pahalıya satılan yan flüt ise altın madeninden yapılmış olandır.

Yan-Flut-fiyati

Markalarına göre fiyatlarına bakacak olursak; Yamaha marka bir yan flüt 1.000 lirayla 4.000 lira arasında çeşitlilik göstermektedir. Fiyatların bu kadar çeşitlenmesi ise her türlü alıcıya hizmet verebilmek adınadır. Bonson marka bir flüt ise 400 TL ve 600 TL arasında değişmekte, Silver ve Adriana marka flütler ise yine bu fiyat aralığında 500 TL civarındadır.

Yan flüt çeşitleri içinde en uygun fiyatlı olanı blok flütlerdir. Bunun nedeni ise genellikle plastikten yapılmaktadır ve eğitim amaçlı olarak kullanılmaktadır. Okullarda müzik derslerinde flüt öğrenimi için tercih edilmektedir.

Flütlerdeki bu fiyat çeşitliliği her kesimden insanın yararlanmasını kolaylaştırmaktadır. İstediğiniz marka bir flütü neredeyse istediğiniz bir fiyata satın alabilirsiniz. Lakin bu da bazı özelliklerinden fedakarlık edeceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun yine de pek mühim olmadığını, öğrenmek istedikten sonra her çeşit bir yan flüt kullanılarak öğrenilebildiğini unutmayınız.

Bu fiyatları ödeyerek elde edeceğiniz flütün üflemeli çalgılar içinde en hünerlisi ve çeviği olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Çalamadığı melodi neredeyse yoktur. Kromatik ve diatonik ritimler, arpejler, uçarı ve gösterişli tüm pasajlar, bağlı ve dilli olarak çok hızlı tempolarla çalınabilmektedir. Ödeyeceğiniz bu fiyatların karşılığını alabileceğiniz bu yan flüt özellikleri içinde farklı teknikleri de bulunmaktadır. Üflemeyi öğrendikten sonra tek dil, çift dil, üç dil ve kurbağa dil gibi çeşitli teknikler sayesinde istediğiniz melodiyi çıkarmanız mümkün görünmektedir. Ayrıca yakın ve uzak atlamalı arakların sürekli tekrar gelişleri, stakato, tril, tremolo, grupetto ve benzeri teknikler ile de flüt rahatlıkla çalınmaktadır.

Bu fiyatları ödeyerek elde ettiğiniz flütü uzun yıllar kullanmak içinde gerekli bazı hususlar vardır. Mesela flütü her türlü darbeye karşı korumak için mutlaka kılıfıyla birlikte muhafaza etmelisiniz. Yere yahut masaya koyacaksanız delikleri yukarı gelecek şekilde bırakmalı, çantasına koyduğunuz zaman ise delikleri özel yuvasına yerleştirmelisiniz. Flütünüzü kesinlikle su ve deterjanla temizlemeyiniz ve çantanın içine kağıt, bez yahut sünger gibi toz oluşturabilecek şeyler de eklemeyiniz.

Tabiki yazımızı yine bir video ile sonlandırıyoruz. Yan flütte solonun nasıl atılacağını bize anlatan ablamızdan mükemmel bir performans. 😀 İnşallah blogumuzu takip eden herkes bu performansları yakalayacak zamanı geldiğinde.

Yan Flüt Fiyatları” için 6 yorum

  1. Semih Bey merhaba, dediğiniz fiyatlara flüt bulamıyorum. Kızım için alacağım ancak fiyatlar gerçekten çok pahalı. Bu konuda siz yardımcı oluyor musunuz?

    1. Servet Bey merhaba, sitemize bıraktığınız mailden size ulaştık umarım ihtiyacınızı karşılayabiliriz. Evet dövizdeki artış yan flüt fiyatlarını da etkiledi. Ancak başlangıç için kullanabileceğiniz uygun fiyatı flütler bulunmakta. Bizimle iletişime geçerseniz kızınız için güzel bir flüt sağlayabiliriz.

  2. merhaba ben yan flüt öğrenmeyi gerçekten çok istiyorum ama uygun fiyata bulamadım bana da yardımcı olur musunuz acaba :/

  3. Merhabalar, yan flüt kursuna başlayacağım uygun fiyatlı başlangıç için uygun bir yan flüt arıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. Merhaba, konuyla ilgili olarak sitemize bıraktığınız mail adresinize mail gönderdim. Konuyla ilgili aklınıza takılan bir şeyler olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir