Yan Flüt Nasıl Üflenir?

Enstrüman ille de bir kurs yardımıyla değil, insanın çabası ile kendi kendine de öğrenebileceği bir şeydir. Yalnız profesyonel bir kişiden, kurumdan yardım almadan bu süreci tamamlamak isterseniz unutmayın sizi daha zorlu bir durum beklemektedir. Çünkü üfleme tekniklerini bilmediğiniz gibi doğru sesten de habersizsiniz. Bunun için bu yazımızda yan flüt nasıl üflenir sorusuna yanıt verecek, bir nebzede olsun size yarar sağlayacak bilgileri paylaşacağız.

 

yan-flut-ufleme

      Yan flüt ile ilgili internette bulunan pek çok videodan yararlanılabilir, aynı zamanda da doğru sesleri dinlemek içinde videolar taranabilir. Bu videolarda dikkat etmeniz gereken tek şey efektlerin kullanılmadığı böylece sesi daha dik olarak duyabileceğiniz sadece akustik sesin olduğu videolarından yararlanmaktır. Bu gibi ek destekler sizin işinizi daha kolaylaştıracağı gibi, öğrenmeyi de doğru olarak tamamlamanıza yarar sağlayacaktır. Aşağıdaki videoda özellikle 02:15’ten sonra yan flüt çalmak için nasıl üflemeniz gerektiğiniz daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Flüt çalmaya başlamak isteyen herkesin önce bir müzik dersi eğitimine sokulması gerekmez. Müzik hakkında bilgi sahibi olmak bir artı olsa da böyle bir zorunluluk yoktur. Yani böyle bir eğitimden geçmeden de başta yan flüt olmak üzerediğer enstrümanlar öğrenilebilir, çalınabilir.

Öğrenmek istediğiniz bu enstrümanı kendi kendinize yapacaksanız flütü üfleme teknikleri ve çeşitli pozisyonlarında sorunlar yaşayabilirsiniz. Bir hoca ile bu işe başlamak daha doğru bir seçenek olsa da bu işin bazı püf noktaları vardır. Bunlar da;

İlk başta sadece düzgün sesi elde edebilmek için denemeler yapmalısınız. Zaten bu doğru sesi elde ettikten sonra devamı daha kolay gelmektedir. Flütün baş kısmını yani ağızlığın açık kısmını elinizle kapattıktan sonra devamlı üflemeye başlayın, ta ki doğru olduğuna inandığınız o sesi çıkartıncaya kadar. Yapacağınız bu egzersiz dudak pozisyonunuzun da oturmasına yardımcı olacaktır.

Ağır bir müzik bilgisi şart değildir evet ama nota bilgisi gerekmektedir. En azından notaları öğrenebileceğiniz bir kitaptan faydalanmalısınız. Yan flüt ile ilgili çeşitli kitapları elde edebilir, metotları, yöntemleri öğrenebilirsiniz. Elinizin altında olan bu kitaplar her aklınıza düşen sorunun cevabını bulmanızda da yardımcı olacaktır.

      Yan flüt hızlı öğrenme yollarından biri de, seçtiğiniz bir şarkıyı çalarak öğrenme yoludur. Yalnız şarkıyı çalmaya başlamadan önce de tüm artüküle, gam ve arpejleri çalışarak teknik öğrenmeniz gerekmektedir çünkü bu teknikler şarkı içinde sık sık geçmektedir.

 

Üflerken flütü alt dudağınıza böyle yerleştirmelisiniz.

 

Şarkıyı çalarken iyi bir ses, iyi bir ton elde etmenin koşulu ise notayı uzun üfleyerek sabit tutmaktır. Hızlı bir şekilde yan flüt dünyasına girmek istiyorsanız, çaldığınız sırada bir nota üzerinde sabit durarak kendinizi ve notayı dinlemelisiniz. Bu işe yeni başladığınız için her gün muhakkak 1 saat çalışmalısınız. Sonrasında ise bu saatleri arttırmanız daha doğrudur.

Güçlü bir soluk getiren yan flüt, bu soluğu oturtana kadar baş dönmesi yapabilir ama bu da önemli değildir yalnızca biraz çalışmanıza ara vermeli sonra yeniden devam etmelisiniz. Zaten zamanla da bu durum hepten ortadan kalacak ve siz bu soluğa alışacaksınız. Aşağıdaki videoda yüreği güzel bu kardeşimizin verdiği güzel tekniği de uygulayabilirsiniz.

Yan Flüt Nasıl Üflenir?” için 18 yorum

 1. Merhaba, blogunuzu severek takip etmeye başladım. Yeni yeni yan flüte merak sarıyorum. Yan flüt çalmak istiyorum ama nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Özellikle nasıl bir model ile başlamam gerek onu hiç bilemiyorum :))

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Model ve marka tavsiyesi için öncelikle bütçeyi bilmemiz gerekli. Ama başlangıçta çok büyük bütçeler ile girmemenizi öneririm. İçinizdeki bir heves olabilir bu yüzden paranız boşa gitsin istemem. Marka söyleyecek olursak tabi ki Yamaha derim ancak fiyatları biraz pahalı. Nikel kaplama bir fiyatı ortalama 300-500 arası olan bir flüt ile başlayıp en azından ilerlemeyi gördükten sonra yeni bir flüt için bütçe ayırmanızı öneririm.

  1. merhaba Derya hanım, her konumuzda ayrı bir püf noktasına değinmeye çalışıyoruz ama tam olarak ne istediğinizi, nerede sıkıntı yaşadığınızı belirtirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz.

 2. Meraba yeni bi yan flüt aldım böyle bi sitenin de denk geldiği iyi oldu,nota sırasını öğrenmemde yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

 3. Merhaba tek olarak üflediğimde cok net ses cikartabiliyorum ama geri kalan 2 parçasını taktiktan sonra net bir ses cikartamiyorum acaba bunu nasil duzeltebilirim üfleme çalışmaları yapiyorum ama duzelmiyor

 4. Merhaba yan flut calamiyorum ama dinlemeyi cok seviyorum. Istanbul’da yan flut dinletilerinin/konserlerinin yapildigi yerler var midir?

  Nerelerde dinleyebilirim bilgi gonderebilirseniz cok sevinirim.

  Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir