Yan Flüt Notaları Nelerdir?

yan-flutBu enstrümanda notaların neler olduğuna bakmadan önce notanın ne olduğuna bakmak gerekmektedir. Nota oluşturulan müziği okumaya yarayarak onu yazıya almaya çalışan ve yazıya alınan şekillerin temsili olan frekanslarına verilen genel bir isimdir. Kısacası müziğin yazılı ifadesidir ve her bir nota müzikteki belli bir sese karşılık gelmektedir. Şimdi yan flüt için bu notalara bakacak olursak;

İlki Do sesidir, bu bazen Ut olarak da adlandırılır. Sonra Re, Mi, Fa, Sol, La ve Si olarak devam etmektedir. Yani toplamda yedi nota bulunmaktadır. Bizdeki bu nota gösterme şekli Avrupa’da farklıdır. Alfabenin ilk yedi harfini kullanarak göstermektedirler.

İlk olarak C (Do) – D (Re) – E (Mi) – F (Fa) – G (Sol) – A (La) – B (Si) şeklinde oluşturulan bu sistemden hangisini öğrenmek istediğinize siz karar vermelisiniz.Yan Flüt Notaları

Yan flüt notaları bu şekildedir. Bir de değinmemiz gereken parmakların duruş yerleridir. Flüte üflerken sol el üstte sağ el altta duracak şekilde tutulur. Sol elin serçe parmağı ise herhangi bir perdeyi kapatmamaktadır. Her delik ise mutlaka kendi parmağıyla kapatılmalıdır. Yan flüt üflerken ince sesler ‘’tü’’ kalın sesler ise ‘’du’’ sesiyle çıkarılmaktadır.

Yan flüt şarkı notaları paylaştığımız kategorimiz için tıklayınız.

Notalardan sonra değinmemiz gereken şey, flütte ki ses renkleridir. Notalar yardımıyla çıkarılan bu ritmik farklarda tınlama bölgesi, kalın – orta ve ince sesler arasındaki tını farklılıklarını gösterir. Bu tını farklılıkları en iyi dinleme yoluyla ayırt edilebilmektedir.

Yan flüt en kalın olarak portrenin altına çizilen birincil ilave çizgideki ‘’Do’’ notasıdır. Bu sebepten ötürü ‘’Do Flüt’’ olarak da halk arasında kullanılmaktadır. Bu kalın ses flütten pürüzlü ama kadifemsi bir biçimde çıkabilmektedir. Tek başına duyulduğunda insanı oldukça etkilemekte ve ruha dokunmaktadır. Yalnız bu ses başka çalgılar tarafından rahatlıkla örtülebileceği için orkestranın bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Orta ses bölgesi ise birinci ve ikinci oktavlar arasındaki ‘’La’’ sesi yan flüt için orta ses bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Bu tonlar ise oldukça yumuşaktır ve insanda tatlı duygular uyandırmaktadır. Pastoral tarzda yazılan müziklerdeki flüt soloları bu ses genişliği arasında yazılmaktadır. İnsanda şefkati uyandırmaya çalışılır.

Son olarak da değineceğimiz ince ses bölgesidir. Bu da ikinci oktav arasındaki ‘’La’’ notasından sonra gelen en ince ses olma özelliğine sahiptir. En ince ses portrenin üzerine çizilen beşinci ilave çizgiden sonra gelen ‘’Do’’ notasıdır. En ince olan bu ses, sınır çizgisi olarak bilinir. Nadiren birkaç ses daha zorlansa da yan flüt daha fazlasını çıkaramamaktadır. Zaten bundan daha incesi de pek yaygın değildir. Flütte sesler yukarı doğru çıktıkça parlamaktadır. Bu tonda çalınan müzikler insanı sakin, huzurlu ve mutlu bir havanın varlığına inandırmaktadır. Flütte çıkarılan bu en ince sesler oldukça gürdür ve canlıdır. Besteciler bu sesleri kullanmak istediklerinde sıklıkla pikolo tarzı yan flüt çeşidini tercih etmektedir. Müzikteki sololar ise daha çok ince ses genişliği aralığında yazılır. Çünkü bu ses frekansı dinleyiciler arasında fark oluşturmaktadır.

Yazımızı yine güzel bir yan flüt dinletisi ile tamamlıyoruz. Youtube’da bulduğumuz güzel videoları sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz. Yakın zamanda sitemizde yeni bir kategoride yan flüt marka ve modellerini de inceleyeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Yan Flüt Notaları Nelerdir?” için 4 yorum

  1. Ya bişey sorcam ben yanflüt çalmak istiyorum da kurslanortalama kaç ay da öğrenirim notalar gi ufak bilgim var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir