Yan Flüt Parmak Pozisyonları

Son yazılarımda yoğunluğumun azaldığından, bu yüzden de yeni yazılar yazabileceğiminden falan bahsetmiştim. Hatta spoiler vererek ne yazacağımdan da bahsettiğim gibi gelen mailler üzerine yan flüt parmak pozisyonlarını anlatmaya karar verdim. Daha iyi nasıl anlatırım, diye ufak araştırmalar yaptım. Bu araştırmalar sonucunda; resimli ve videolu güzel bir yazı ortaya koyacağıma inanıyorum. Blogumdaki diğer yazıları da okuyarak sıfırdan başlayarak flüt çalacak seviyeye gelebileceksiniz. Yan flüt incelemelerinin yanı sıra derslere de başlayacağız bu gidişle. 🙂 Aslında ilk olarak yazmam gereken yazıyı şimdi yazıyorum hata benim, herkesin temel seviyede bir şeyler bildiğini düşünmüştüm. Flüt alıp evde kendi çalışabilecek arkadaşları unutmuşum özür diliyorum. 🙂 Artık yazımızın ana kısmına geçebiliriz sanırım. Yazımızın içinde yeni başlayanlar için parmak pozisyonları ve geliştirmek isteyenler için parmak egzersizlerini bulabilirsiniz.

Yan Flüt Çalarken Parmak Pozisyonları Nasıl Olmalı?

flut-tutusu
Flüt dışarıdan bakıldığında her ne kadar zor bir enstrüman olarak gözüksede aslında doğru tutuş ve doğru parmak pozisyonları ile en kolayıdır. Doğru tutuş açısı size ilk olarak üflemede ve doğru ses almada kolaylık sağlayacaktır. Yandaki resimde gördüğünüz gibi yan flüt tutuşu bu şekilde olmalıdır. Yüzünüz sol dirseğinize dönük olacak şekilde ve flütü tutarken sol eliniz yüzünüze daha yakın olmalıdır. Kollarınız neredeyse yere paralel olacak seviyede yukarıda olmalıdır. Bu kısma kadar yan flüt tutuşu ile ilgili bilgiler verdik. Artık parmak pozisyonlarına geçebiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sol elimiz yukarıda olacak şekilde flütümüzü tutuyoruz. Sol elimizin beş parmağını da kullanırken sağ elimizin baş parmak dışındaki dört parmağını kullanıyoruz. Aşağıdaki resimde daha net görebileceğiniz şekilde parmaklarımızı yerleştiriyoruz. (Resmin üzerine tıklarsanız daha büyük ve net şekilde görebilirsiniz.) Resimde de görebileceğiniz gibi her nota için parmak pozisyonları detaylı olarak gösterilmiştir.

yan-flut-parmak-pozisyonlariYan flüt parmak pozisyonları bu şekilde. Aklınıza takılan uygulamada zorlandığınız alanlar olursa yorum olarak bana bildirirseniz yine yardımcı olmaya çalışırım.

Flüt Parmak ve Nefes Egzersizleri

Aldığım maillerde parmak pozisyonlarının yanı sıra parmak ve nefes egzersizlerini öğrenmek isteyen ziyaretçilerimizle de karşılaştım. Ve bu konuda sizlere ufak tavsiyeler ve videolar ile yardımcı olmak istiyorum. Öncelikle nefes egzersizlerinden başlayalım. Nefesli çalgıların tümünde bu nefes yani diyagram egzersizleri daha iyi ve kesintisiz ses almak için yapılmalıdır. Günlük rutin halde yapacağınız nefes açma işlemlerini maddeler halinde yazacağım. Bunları her gün flüt çalmadan önce 5-10 dk yapmalısınız. Eğer ben profesyonel bir şekilde flüt çalacağım diyorsanız da bunları ve farklı çalışma tekniklerini çok daha fazla yapacaksınız. Ben ilk zamanlar aşağıda yazdığım çalışmaları uyguluyordum.

 1. Ayağa kalkarak ellerinizi karın boşluğuna yerleştirin. Ağzınızdan önce derin daha sonra sık ve kısa olacak şekilde nefes alıp verin. Bu sırada nefesi göğsünüzde değil karnınızda toplamaya çalışın. Yani nefes alırken göğsünüz değil karnınızın şişmesi gerekmektedir.
 2. Yine ayakta iken yüzünüz yere paralel olacak şekilde(Namazdaki rüku gibi :)) eğilin. Eğilik vaziyette derin bir nefes alın ve vermeden ayağa kalkın ve aldığınız nefesi vermeden diyaframa yani karnınıza doğru itmeye çalışın. Zor olacak ilk zamanlar ama zamanla alışacaksınız.
 3. Şimdi söyleyeceğim yöntemi duvara yaslanarak yapanlarda var ancak ben farklı şekilde uyguluyorum; yere sırt üstü yatın, karnınızın üzerine kalın bir kitap koyun ve nefes alın her nefes alışınızda kitabı karnınızla itmeye çalışın. Bu sayede diyaframdaki ve o bölgedeki kasları çalıştıracak ve kuvvetlendireceksiniz.

Dediğim gibi ben diyaframımı çalıştırmak ve güçlendirmek için bu çalışmaları yapıyorum. Anlatırken ve uygularken komik gelebilir ancak nefesli enstrüman çalmak istiyorsanız bu işlemleri yapmak zorundasınız. Daha sağlıklı ve rahat ses alabilmek için diyaframınızı çalıştıracaksınız.

Parmak egzersizlerine gelecek olursak; flüt daha doğrusu tüm enstrümanları çalmak için parmaklarınızın belli egzersizlere ihtiyacı vardır. Bu egzersizler açma germe gibi şeyler değildir haliyle. Bunları enstrümanınızı çalarken geliştirebilirsiniz. En azından bu iş benim için böyle olmuştur. Farklı sesler farklı melodiler çıkarmaya çalışırken parmaklarımın geliştiğini fark ettim. Yani parmak egzersizinin asıl amacı nota geçişlerini seri bir şekilde yapabilmektir. Bunu da enstrümanınızı elinizden bırakmayarak sık çalışarak yapabilirsiniz. Daha çok hızlı parçalar çalarak dediğimi başarabilirsiniz. Aşağıdaki Serdar Barçın‘ın bu konuda güzel bir videosu var. Hatta yan flüt solosu da diyebiliriz. 🙂 Bu tip parçalar ya da melodiler çalarak parmaklarınızın notalar arası geçişini hızlandırabilirsiniz. Uzun ve güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Yan flüt ile ilgili yazılarıma devam edeceğim. Sizde yazılarımızı sosyal medyada paylaşarak ve sitemize yorumlar yazarak bizlere destek olabilir, yazma konusunda bizi teşvik edebilirsiniz.

Video silinmiş yakın zamanda yeni konular, dersler ve videolar ile karşınızda olacağız.

Yan Flüt Parmak Pozisyonları” için 10 yorum

 1. merhaba, blogu takip ediyorum ama nota parmak tablosu başka bir siteden alınmmış. flütümü onlardan almıştım kutu içerisinde bir tane göndermişlerdi. keşke logolarını silmeden paylaşsaydınız. Ayrıca yazılarınız çok güzel, teşekkürler.

  1. Merhaba Osman Bey, bahsettiğiniz siteyi biliyorum blog, röportaj gibi yazılarını da severek takip ediyorum. Ancak bahsettiğiniz tablo internette kolayca bulunabilen bir tablo o yüzden sitenin adını gizlemede sıkıntı olacağını düşünmedim. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Yan flut calmak icin parmak yapisi yani uzunlu vs cok onemli mi ? Parmaklarim cocuk parmagi kadar kucuk calamam diye korkuyorum da

  1. Merhaba Ayda, parmak uzunluğu önemli değil. Sabırla çalışırsanız ve konumuzda bahsettiğim parmak egzersizlerini yaparsanız sizin için daha iyi olur. Bu arada yan flüt alacaksanız o konuda da yardımcı olabilirim.

 3. Öncelikle blog için kendi adıma çok teşekkür ederim. Bende yeni başlayacak olanlardanım. Adriana marka bir flüt aldım ve hevesle uğraşmaya devam ediyorum. Youtube dan kaldırılmış olmalı ki video açılmıyor. Aslında videonun içeriğini çok merak ediyorum. Çünkü oldukça fazla video izledim sadece ambişür ile yapılan nefes egzersizleri var. Parmak egzersizleri konusunda ulaşabileceğim başka bir bağlantı var mı? Varsa önerebilir misiniz?

  1. Merhaba, evet video silinmiş yeni farkettim uyarınız için teşekkürler. Bu arada videoda parmak egzersizleri ile ilgili içerik yoktu. Yazıda da bahsettiğim gibi Serdar Barçın’ın bir solosu vardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir