Yan Flüt Üfleme / Çalma Metodu

İster telli olsun, ister üflemeli enstrümanlar olsun her bir çalgının öğrenme aşamasında belli bir zorluk derecesi vardır. Belli bir emek gerektiren bu aletleri çalmaya başladıktan sonra kendi tekniğinizi oturtmanız mümkündür. Kendi sesinizi kazanmak için profesyonel bir danışmandan eğitim almanız sizin için daha kolay olacaktır, çünkü çıkardığınız sesin doğru olup olmadığını bilemezsiniz. Yanlış ses yöntemleri ile çalmaya da devam ederseniz bu yanlış yöntem ve sesler yerleşir ve bunları değiştirmeniz zorlaşır. Ama biz yine de yan flüt nasıl çalınır sorusuna elimizden geldiğince yöntemleriyle cevap vermeye çalışacağız;

     Yan Flüt Nasıl Çalınır Yan flüt çalmaya başlamadan önce ilk olarak karın kaslarınızın sıkı olup olmadığını bilmeniz ve eğer değilse kaslarınızı güçlendirme egzersizleri yapmalısınız. Bu kaslarınız ne kadar kuvvetli olursa ses çıkarmanız da bir o kadar güçlü olur. Flütü üflemeye başladığınızda çıkan nefesinizin göğüs boşluğundan gelmesi gerekir ve bu sırada vücudunuzun kasılmaları çevreniz tarafından fark edilmemelidir. Eliniz, kolunuz, boyun kaslarınız vs.. rahat olması gerekmektedir.

Yan flüt nasıl tutulur
Flütü elinize aldığınızda birinci parçası olan baş kısmını rahat bir şekilde alt dudağınıza oturtmalısınız. Flütün üfleme deliği ile dudağınız arasında oluşan perde karşılıklı olmalıdır ve siz de bu sırada başınızı dik tutup deliğin üzerini üst dudağınızla kapatmamalısınız. Çalmaya başladığınız sırada flütü tutuşunuzda önemlidir, yandaki resimde olduğu gibi yere paralel olması daha doğru bir tutuş yöntemidir.

Yan flüt çalmaya başlamak sabır gerektiren bir iştir bu yüzden kendinizi çok yormadan ama hemen pes etmeden doğru sesi çıkarıncaya kadar ‘’tuff’’ ‘’tufff’’ der gibi üflemeniz gerekmektedir. Buna ise dil vurma tekniği denmektedir. Bunu yapmanın da püf noktaları vardır, mesela diliniz dişlerinizin arasından çıkmamalı, dudağınıza da değmemelidir. Havanın birazı içeriye gidecek birazı dışarıya çıkacak şekilde başınızın duruşunu ayarlamanız gerekmektedir.

Bunları denerken doğru sesi bulduğunuza inandığınızda pozisyonunuzu bozmadan yan flüt e uzunca üflemeye başlayın. Her üflemeyi tekrar ettiğinizde dil vuracaksınız yalnız dil vururken de dudağınızı oynatmayacaksınız. Flütünüze havanın çarpma derecesini başınızı öne yahut arkaya hareket ettirerek bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Yan flüt 3 oktavlık ses çıkarabilmektedir. Dudak ve başınızın pozisyonları dikkate alınarak 3 bölüme ayrılan flütünüzden bu her bölüm için farklı bir ses çıkacaktır. Sesinizi iyi eğittikten sonra farklı nefes açılarını yakalayabilecek ve bu işte iyi olmaya başlayacaksınız.

Flütünüzden hem ince hem kalın sesler çıkmaktadır. Kalın sesleri çıkartırken başınızı hafif öne eğmeli, nefesinizin açısını daha dik yapmalısınız. İnce sesleri çıkartırken ise başınızı yavaş yavaş yukarı kaldırarak nefesinizin açısını daraltmanız gerekmektedir. Başta bunları yapmak zor gelse de, bazen unutulsa da zaman içinde tüm bunlar yerine oturacak ve refleks olma özelliği kazanacaktır.

Flütünüzden pürüzsüz, net, tok ve dolgun bir ses çıkarıncaya kadar çalışmayı bırakmamalısınız. Bunun zor bir süreç olduğunu unutmamalı ve elinizden geleni yapmalısınız. Unutmayın her bir ayrıntı çok önemlidir, bu yüzden ince ince çalışmalısınız.

Son olarak her yazımızda olduğu gibi bu yazımızda da sizlerle bir video paylaşalım. İnşallah siz de zamanı geldiğinde Mete Hünkaroğlu gibi yan flüt çalabilirsiniz. Eğer sitemizde anlattıklarımız işinize yararsa bir video çekerek bize yollayabilirsiniz. Videolarınızı sitemizde paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Yan Flüt Üfleme / Çalma Metodu” için 12 yorum

 1. Yeni aldığım yan flütte dediklerinizi uygulayarak bence çok iyi yerlere geldim 🙂 Teşekkür ederim yazılarınızın devamını bekliyorum.

  1. Yorumunuz için teşekkürler. İnşallah daha iyi yerlere gelirsiniz ve flüt çalma sevdanızdan vazgeçmezsiniz. Bayram sonrası pek yazamamıştım ancak yeni konumuz yan flüt notaları ile karşınızdayım yan menüdeki son yazılardan ulaşabilirsiniz. 🙂

  1. Her yazımda söylediğim gibi sabır ile çalışırsanız yapabildiğinizi göreceksiniz. Eğer yan flüt üflemeyi seviyor ve istiyorsanız bırakmayın daha çok çalışın emin olun kısa sürede her bir ince detayını çözeceksiniz.

 2. Merhabalar,ben daha önceden piyano eğitimi ve şan eğitimi aldım.Bütün hocalarım da müzik kulağımın gerçekten çok iyi olduğunu söyledi hep.Ve şimdi yıl sonu gecemiz için flüt çalmak istiyorum.Önümde 6 ayım var ve hergün en az 1 saat çalışma imkanım da var.Sizce eksiksiz bir şekilde flütü öğrenebilmem mümkün mü bu sürede.Yorumunuz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Doğa, tabi ki öğrenebilirsin. Özellikle enstrüman eğitimin ve eğilimin varsa gayet rahat şekilde öğrenebilirsin. Flüt alacaksan da bana ulaşırsan yardımcı olabilirim sana.

   1. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için,öyle mutlu oldum ki inanamazsınız.Hangi markayla başlamalıyım peki sizce

 3. Ben yan flüt çalıyorum ve yakın zamanda sahneye çıkacağım.Ama çalacağım parçada bilmediğim bir tabir var.Öğretmenim ona ”es ”diyor.Bana ne olduğunu anlatır mısınız ?

 4. yan flüt saklama koşulları nasıl olmalı araştırdım da tam olarak emin olamadım mesela kutusunda ya da kendi kabında mı saklanmalı ?evde herhangi bir alanda açık bir şekilde bulunması flütün kararmasına ya da zarar görmesine mi sebep olur ????

  1. Oda da saklamanın çok bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Sadece kullanımdan sonra içini temizlemenizi öneririm. Nemli kalmadıktan sonra herhangi bir sıkıntı çıkarmaz.

 5. Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş teşekkür etmek istiyorum. Yan flüt çalmayı çok istiyorum, sesi gerçekten çok hoşuma gidiyor. Öncesinde herhangi bir eğitimim ve müzik geçmişim olmadı fakat flüt çalmaya başlamak istiyorum. Flüt alırken nelere dikkat etmeliyim, cevap verirseniz çok sevinirim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir