Yan Flütte Gam Çalışmaları

Flütte Gam gerçekten önemli konulardan birisi. Başlangıç seviyesinde değilde daha uzun vadede sizin işinize yarayacağından şüpheniz olmasın. Uzun zamandır sizlere Gam konusu hakkında bir şeyler yazmak istediğimden bahsediyordum. Bu güzel pazar günü bunu yazabilmem için baya vaktimin olduğunu fark ettim. Size kendi bildiklerimi kısa cümleler ile açıklamaktansa daha bilimsel ve geniş anlatımla anlatmak istiyordum. Bunu nasıl yaparım diye düşünüp araştırma yaparken bir kaynakla karşılaştım. Geçtiğimiz sene Serdar Türkmen’in hazırladığı şu dosyaya ulaştım. Gam ile ilgili gördüğüm belki de en iyi kaynak diyebilirim. Madem Serdar Bey bunu bu kadar güzel anlatmış benim size ekstra bir şey söylememe gerek yok diye düşündüm. Dosyada Gam ile ilgili olan kısmı burada paylaşıyorum. Eğer notun devamına ulaşmak istiyorsanız yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Dizi (Gam) nedir?

Dizi, seslerin yükseklik derecelerine göre (bir kurala bağlı olarak) ard arda yazılmasıdır. Gam olarak da adlandırılır.
DİYATONİK DİZİLER

  • Majör diziler
  • Minör diziler

MAJÖR DİZİLER
İçerdiği sesler arasındaki aralıkların, 2 TAM 1 YARIM 3 TAM 1 YARIM şeklinde sıralandığı diziye MAJÖR DİZİ denir.

MİNÖR DİZİLER
Bir dizinin minör olduğunu belirtmek için ilgili sesin yanına ‘m’ harfi konur. Örneğin, Gm; ‘Sol Minör’ü ifade eder. İçerdiği seslerin 1 TAM 1 YARIM 2 TAM 1 YARIM 2 TAM şeklinde sıralandığı diziye MİNÖR DİZİ denir. Minör diziler kuruluşları bakımından 3 grupta incelenir;

  1. DOĞAL MİNÖR
  2. ARMONİK MİNÖR
  3. MELODİK MİNÖR

Doğal minör : Minör dizi kuralına uyan dizilere minor dizi denir. 1 TAM 1 YARIM 2 TAM 1 YARIM 2 TAM kuralına gore sıralanan bu sesler doğal minor tonaliteyi yaratır.

Armonik minör : Doğal minor dizinin 7. derecesinin “diyez” arızası alması ile oluşur.
Melodik minör : Doğal minor dizinin 6. ve 7. derecesinin “diyez” arızası alması ile oluşur.

DİYATONİK DİZİLER

Diziler ve akorlar ile ilgili bu bilgileri pekiştirmek için, tüm majör ve minör dizileri (12×2=24 tane) yazıp, ilgili akorları bulun.

İLGİLİ DİZİLER (GAMLAR)
Bir majör gamla aynı arızaları alan minör gama, o majör gamın ilgili minörü denir. Aynı şekilde bir minör gamın arızalarını alan majör gam da o minör gamın ilgili majörü adını alır. İlgili iki gamın tonal donanımları aynıdır. Bir majör gamın 6. derecesiyle başlayan minör gam o majör gamın ilgili minörüdür. Aynı şekilde bir minör gamın 3. derecesiyle başlayan majör gam o minör gamın ilgili majörüdür. Örneğin, Do majör ve La minör gamları arıza almazlar ve böylelikle tonal donanımlarında arıza yoktur. Do majör gamı, La minör gamının ilgili majörüdür; La minör gamı da Do majör gamının ilgili minörüdür.

BİR ESERİN TONU NASIL BULUNUR?

Bir eserin tonunu anahtarın (açkının) hemen yanındaki donanımdan çıkarabiliyoruz. Aşağıdaki 5’liler çemberinden de takip edilebileceği gibi, eğer açkının yanında diyez ya da bemol yoksa o eserin tonu Do Majör (C) ya da ilgili minör olan La minör (Am)’dür. Eğer donanımda 2 diyez varsa, ton Re majör (D) ya da ilgili minörü olan Si minör (Bm)’dür. Yine söz gelimi, 3 bemol varsa donanımda, eserin tonu Mi bemol Majör (Eb) ya da ilgili minörü olan Do minör (Cm)’dür.

Yan flüt ile ilgili bir yazımızın daha sonuna geldik. Yukarıdaki yazı için Serdar Türkmen’e ne kadar teşekkür etsek az. Yazılarımıza bu şekilde devam edeceğiz. Sizde istediğiniz yazıları bize bildirirseniz araştırır ve detaylı olarak sizler ile paylaşabiliriz. Yazılarımızın devam etmesini ve başka kişilerinde faydalanmasını istiyorsanız yazılarımızı twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerinde paylaşmayı unutmayınız. 🙂

Yan Flütte Gam Çalışmaları” için 2 yorum

  1. Yan flüt üflemek ya da çalmak isteyen herkesin mutlaka üzerinde durması gereken bir konu. Çok başarılı şekilde anlatmışsınız gam çalışmalarını aksatmayan arkadaşlar bu işte kesinlikle başarıya ulaşacaklardır. severek ve çok çalışarak yan flütte çok önemli yol katedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir